Trasa nr 9 (35 km) - do Elektrowni Bełchatów
Bełchatów, Nowy Świat, Kurnos, Nowy Janów, Kuźnica Kaszewska, Elektrownia Bełchatów, Słok, Rząsawa, Wawrzkowizna, Księży Młyn.

Z Bełchatowa wyjeżdżamy ulicą Lipową. Dojeżdżamy do stacji benzynowej w Nowym Świecie (możemy korzystać ze ścieżki rowerowej!), po drodze mijając z prawej strony siedzibę Nadleśnictwa Bełchatów. Przy stacji skręcamy w lewo (koniecznie oglądamy się za siebie!). Prostą drogą pod górkę dojeżdżamy do Kurnosa. Tu na skrzyżowaniu jedziemy dalej prosto. Czeka nas tu wspaniały zjazd. Dojeżdżamy do skrzyżowania. Skręcamy w lewo - kierunek Nowy Janów i znów łagodnym zjazdem pośród lasów mkniemy przez Kuźnicę Kaszewską. Nigdzie nie skręcając dojeżdżamy do Nowego Janowa. W Kuźnicy Kaszewskiej skręcając w prawo przed drugim mostem moż­na zobaczyć malownicze miejsce, gdzie Rakówka wpada do Widawki. Mijamy Janów Nowy i na rozjeździe skręcamy wprawo (uwaga na przewozy pracownicze i pojazdy kopalni!). Droga ta zaprowadzi nas wprost pod siedzibę dyrekcji kopalni. Po lewej stronie obserwować możemy potężne ponad 300-metrowe kominy Elektrowni "Bełchatów". Zjazdem dojeżdżamy do kolejnego skrzyżowania (na wprost znajduje się ściana lasu, a nad głowami - przenośniki taśmowe). Skręcamy w lewo i po kilkuset metrach po prawej stronie widzimy zbiorniki wodne. Po drugiej stronie bocznicę kolejową oraz potężny parking i Elektrownię "Bełchatów" w całej swej okazałości. Tutaj też znajduje się główne wejście na teren zakładu. Istnieje możliwość zwiedzenia Elektrowni z prze­wodnikiem. Jednak należy z kilkutygod­niowym wyprze­dzeniem uzgodnić szczegóły wycieczki - tel. 044 735 10 38. O godzinie 15:00 można zaobserwować tłum kilku tysięcy pracow­ników opuszczają­cych zakład. Wtedy nie radzimy jazdy rowerem. Chmura spalin jest ogromna. Proponujemy jednak przejechanie około dwóch kilometrów i zjazd w prawo do lasu (droga z płyt betonowych). Dojedziemy do zbiornika wodnego "Słok" (opis: Atrakcje turystyczne - rekreacja). Dalej droga prowadzi nas do Rząsawy, gdzie skręcając w lewo dojedziemy do ośrodka wypoczynkowego "Wawrzkowizna" (opis: Atrakcje turystyczne - rekreacja). Powracając na trasę, jedziemy dalej drogą "z kopalni" przez Rząsawę i Księży Młyn.

Warto przystanąć i zobaczyć: dorzecze Rakówki i Widawki, Elektrownia "Bełchatów", ośrodek wypoczynkowy "Słok", ośrodek wypoczynkowy "Wawrzkowizna".

Reklama:
filtry kieszeniowe Polecamy filtry kieszeniowe oraz kasetowe firmy BITEKO Polska Sp. z o.o.
Reklama:

Właścicielem witryny internetowej naszbelchatow.pl jest F.H.U. RPNET (www.rpnet.com.pl).Fotografie przedstawione na stronie naszbelchatow.pl wykonane są przez Kamila Sabaturskiego, którego specjalnością są zdjęcia reportażowe, plenerowe oraz na potrzeby stron www.