Trasa nr 7 (35 km)
Bełchatów, Grocholice, Wólka Łękawska, Łękawa, Słok, Rząsawa, Wawrzkowizna, Księży Młyn, Bełchatów.

Z Bełchatowa wyjeżdżamy ulicą Wojska Polskiego. Mijamy wiadukt kolejowy. Po kilkuset metrach z prawej strony znajduje się tzw. "stary cmentarz"w Grocholicach. Można tu odwiedzić nieco zapomniane groby Powstańców Styczniowych. Dojeżdżamy do skrzyżowania, gdzie skręcamy w lewo, w kierunku samych Grocholic - w przeszłości wsi, dziś najstarszej części Bełchatowa i jego dzielnicy zarazem. Z daleka będzie widać pięknie odnowiony kościół (opis: Atrakcje turystyczne - kościoły). Mijamy Rynek Grocholicki i jadąc ulicą Częstochowską, kierujemy się prosto na południe. Na skrzyżowaniu z ulicą Świętojańską skręcamy w lewo, po czym po około 50 m - w prawo. Po około 700 metrach skręcamy w prawo. Z prawej strony znajduje się tzw. Bugaj - miejsce występowania wielu ciekawych okazów flory i fauny. Na rozwidleniu drogi skręcamy w prawo. Po lewej stronie mijamy stację benzynową. To droga wojewódzka, zatem zauważalny będzie znaczny wzrost ruchu samochodowego. Zaraz za stacją rozpoczyna się las. Pierwszy piaszczysty zjazd z prawej strony to jednocześnie początek drogi do nieczynnego już młyna napędzanego wodą. Obecnie pozostały tu jedynie resztki samego budynku oraz szczątki koła czerpakowego. Szczególnie miło jest tu wczesną wiosną. Po powrocie na drogę asfaltową kontynuujemy jazdę w kierunku południo­wym. Po około 500 metrach jazdy, po prawej stronie, w le­sie dostrzec możemy tzw. "zimne wody" - to dwa nie­wielkie leśne bajorka. Mijamy Wólkę Łękawską i dojeżdżamy do Łękawy. Tu na pierwszym ostrym łuku w lewo (sklep na zakręcie) skręcamy w prawo, w szutrową drogę przez las. Jadąc prosto, dojeżdżamy do ośrodka wypoczynkowego "Słok" będącego w zarządzie Elektrowni "Bełchatów" (opis: Atrakcje turystyczne - rekreacja). Dojeżdżając do zbiornika wodnego, jedziemy wzdłuż jego prawej linii brzegowej. Na wysokości boiska sportowego odbijamy w prawo, w stronę parkingu. Jadąc drogą asfaltową - miejscami przypominającą górską serpentynę, docieramy do trasy prowadzącej do Bełchatowa. Przed nami około 1 km podjazdu. Na górce w miejscowości Rząsawa skręcamy w lewo, w kie­runku ośrod­ka wypo­czynkowego "Wawrzkowizna" będącego własnością Kopalni Węgla Brunatnego "Bełchatów" (opis: Atrakcje turystyczne - rekreacja). Podobnie jak "Słok", leży nad dwoma zbiornikami wodnymi.

Wracamy do Rząsawy i skręcamy w lewo. Przez Księży Młyn wracamy do Bełchatowa, do którego wjeżdżamy ponownie ulicą Wojska Polskiego.

Warto przystanąć i zobaczyć: kościół i Rynek w Grocholicach, "Bugaj", Ośrodek wypoczynkowy "Słok", Ośrodek wypoczynkowy "Wawrzkowizna".

Reklama:
filtry kieszeniowe Polecamy filtry kieszeniowe oraz kasetowe firmy BITEKO Polska Sp. z o.o.
Reklama:

Właścicielem witryny internetowej naszbelchatow.pl jest F.H.U. RPNET (www.rpnet.com.pl).Fotografie przedstawione na stronie naszbelchatow.pl wykonane są przez Kamila Sabaturskiego, którego specjalnością są zdjęcia reportażowe, plenerowe oraz na potrzeby stron www.