Trasa nr 10 (45 km) - Szlakiem linii umocnień z okresu II wojny światowej
Bełchatów, Nowy Świat, Kluki, Sudulaki, Chmielowiec, Lubiec, Cisza, Roździn, Parzno, Bełchatów.

Trasa ta jest wybitnie terenowa. Prowadzi lasami o ciężkich piaskowych, pagór­kowatych drogach. Trasa nasza ukazuje sieć schronów żelbe­towych i transzei w okolicach miejscowości: Chomątko, Chmielowiec, Przyrębiec i rzeki Ścichonka (rys historyczny w dziale Atrakcje turystyczne - bunkry). Odnalezienie wielu schronów jest trudne, gdyż są zamaskowane wśród leśnych pagórków, często w dużej odległości od dróg. Ich poszukiwanie może być wspaniałą letnią przygodą dla poszukiwaczy, a rower pomoże w szybkim przemieszczaniu w terenie, gdzie nie dojedziemy innym środkiem komunikacji. Dobrze jest zaopatrzyć się w latarki i busolę.

Z Bełchatowa wyjeżdżamy ulicą Lipową, mijamy Nowy Świat i Kluki. Przed Teofilowem skręcamy w lewo, w asfaltową drogę. Mijamy Sudulaki i Chmielowiec. Po prawej stronie zobaczymy linię lasu. Skręcamy w leśną drogę - będzie po prawej stronie, jest mocno rozjeżdżona i piaszczysta. Po około 800 metrach droga odbija w prawo lekko pod górkę. Tu po około 200 metrach napotykamy pierwszy schron. Za nim na wzniesieniu ciągnie się linia okopów. Wracamy na naszą leśną drogę, z której skręciliśmy, by obejrzeć schron. Jedziemy około 500 metrów i skrę­camy w drogę na północ. Po kolejnych 500 metrach na rozwidleniu dróg napotykamy następny schron. Jest on zamaskowany i leży w niewielkiej kotlince - z daleka widać tylko żelbetowy dach. Także obok niego ciągnie się doskonale widoczna linia okopów z przygotowanymi stanowiskami karabinów maszynowych i wysuniętymi punktami obserwacyjnymi. Przy schronie skręcamy w lewo (na północny-zachód), a następnie na rozwidleniu, na północny-wschód. Tu po około 300 metrach napotykamy następny schron (będzie po lewej stronie). Jadąc dalej prosto docieramy do osady Chmielowiec. Tu skręcamy na północ, a po kilkuset metrach najpierw na zachód i dalej tą samą drogą na północny-zachód. Mijamy mały mostek i skręcamy w lewo. Tu, w lesie znajduje się następny schron - jednak ciężko go umiejscowić.

Jedziemy dalej drogą, po około 1 km napotykamy po lewej stronie następny schron - jest on wyższy od pozostałych. Obok niego ciągnie się sieć transzei przecinających drogę. Jadąc dalej docieramy do trasy wrocławskiej. Wjeżdżając na nią, kierujemy się w lewo i mijamy Szczerców. Następnie skręcamy w prawo, gdzie możemy zwiedzić kolejne schrony umiejscowione tuż przy wjeździe do Lubca. Do Bełchatowa możemy wrócić mijając Lubiec, przez Ciszę, Roździn i Parzno. W Lubcu warto zobaczyć zabytkowy dwór z XIX w. (opis: Atrakcje turystyczne - dworki).

Reklama:
Reklama:

Właścicielem witryny internetowej naszbelchatow.pl jest F.H.U. RPNET.



Fotografie przedstawione na stronie naszbelchatow.pl wykonane są przez Kamila Sabaturskiego.

Dariusz Rogut nowym dyrektorem Muzeum Regionalnego w Bełchatowie.