Trasa nr 8 (40 km)
Bełchatów, Myszaki, Niedyszyna, Postękalice, Dobiecin, Zdzieszulice Górne, Zdzieszulice Dolne, Grocholice, Oleśnik, Kurnos, Nowy Świat, Ludwików, Zamoście, Bełchatów.

Z Bełchatowa wyjeżdżamy ulicą Olsztyńską. Jadąc w kierunku północno-wschodnim mijamy kolejno Myszaki oraz Niedyszynę (po lewej stronie miniemy przepompownię wody zaopatrującą całe miasto). Na końcu wsi, obok kapliczki skręcamy w prawo. Po około 4 km dojeżdżamy do Postękalic. Można tu obejrzeć drewniany kościół zabytek klasy "O" (opis: Atrakcje turystyczne - kościoły). Nieco piaszczystą drogą, przebiegającą podwórkami okolicznych posesji, dojeżdżamy do drogi asfaltowej i skręcamy w prawo w kierunku Dobiecina (około 6 km). Tutaj przy sklepie skręcamy w lewo, mijamy szkołę i leśniczówkę (można za leśniczówką odbić w lewo i po kilkuset metrach zobaczyć nietypowy kościółek na niewielkim wzniesieniu).W okolicy leśniczówki znajduje się zabytkowy dąb szypułkowy "Generał" (nazwany tak na cześć gen. Janusza Głuchowskiego urodzo­nego w pobliskiej Bukowej. Szkoła w Dobiecinie także nosi jego imię.), którego obwód sięga 450 cm. Ten etap trasy szczególnie atrakcyjnie prezentuje się jesienią. Kontynuując jazdę od Dobiecina jedziemy prosto. Najpierw będzie niewielki podjazd pod górkę - po lewej miniemy wiadukt kolejowy, a następnie wspaniały, kilkukilometrowy zjazd. Na końcu zjazdu skręcamy w lewo i pod mostem kolejowym dojeżdżamy do Zdzieszulic Górnych, a następnie do Zdzieszulic Dolnych. Trzymamy się drogi głównej, nie skręcając w lewo docieramy do Grocholic. Można tu zobaczyć zabytkowy kościół (opis: Atrakcje turystyczne - kościoły). W Grocholicach warto zwrócić uwagę na zabytkowy charakter zabudowy samego rynku, jak również uliczek bocznych. Mijając kościół z prawej strony, jedziemy prosto ulicą Częstochowską. Na górce, po lewej stronie miniemy park, gdzie kiedyś w letnie wieczory systematycznie odbywały się wspaniałe majówki z występami muzyków na żywo. Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo - jesteśmy na ul. Świętojańskiej. Po lewej stronie znajduje się teren nazywany powszechnie Bugajem. Znawcy przyrody odnajdą tu ciekawe okazy flory i fauny. Mijamy most na rzece Rakówce, przecinamy trasę do kopalni i elektrowni (niebezpieczne miejsce!) i wjeżdżamy na drogę wiodącą do Oleśnika. Niezwykle przyjemna i spokojna droga po kilku kilometrach doprowadzi nas do Zakładu Energetycznego. Warto zerknąć w niebo i ... szybko w dół. Występuje tu zagęszczenie elektrycznych linii napowietrznych oraz słupów. Mijając malowniczy most kolejowy dojeżdżamy do Kurnosa. Tu na skrzyżowaniu skręcamy w prawo. Wspaniały zjazd z górki zaprowadzi nas do skrzyżowania z trasą Warszawa - Wrocław. Jesteśmy w m. Nowy Świat, po lewej stronie znajduje się stacja paliw. Nie wjeżdżamy na trasę wrocławską, lecz przed samym skrzyżowaniem skręcamy w prawo w kierunku Ludwikowa. Jedziemy około 3 km, po drodze mijamy tory kolejowe. Wyjeżdżamy na skrzyżowanie w Zamościu, tu skręcamy w prawo i ulicą Wojska Polskiego wjeżdżamy do centrum Bełchatowa.

Warto przystanąć i zobaczyć: kościół w Postękalicach, Dąb "Generał", kościółek w Dobiecinie, kościół i Rynek w Grocholicach.

Reklama:
filtry kieszeniowe Polecamy filtry kieszeniowe oraz kasetowe firmy BITEKO Polska Sp. z o.o.
Reklama:

Właścicielem witryny internetowej naszbelchatow.pl jest F.H.U. RPNET (www.rpnet.com.pl).Fotografie przedstawione na stronie naszbelchatow.pl wykonane są przez Kamila Sabaturskiego, którego specjalnością są zdjęcia reportażowe, plenerowe oraz na potrzeby stron www.