Trasa nr 6 (70 km)
Bełchatów, Dobiecin, Postękalice, Bogdanów, Kamienna, Kamienny Most, Julipol, Parzniewice, Parzniewiczki, Napoleonów, Danielów, Szpinalów, Góra Kamieńsk, Kąski Ług, Kalisko, Łękawa, Wólka Łękawska, Bełchatów.

Z Bełchatowa wyjeżdżamy ulicą Czyżewskiego. Kierujemy się w kie­runku Bogdanowa. Mijamy Dobiecin, a następnie Postękalice. Droga doprowadzi nas do Bogdanowa, skąd jedziemy asfaltem w kierunku południo­wym. Mijamy miejscowość Kamienna, następnie Kamienny Most z malowniczym nieczynnym starym młynem będącym po lewej stronie drogi. Jadąc dalej, mijamy Juliopol i dojeżdżamy do Parzniewic. Tu wybieramy drogę na wprost, mijając z lewej strony kościół.
Dojeżdżamy do Parzniewiczek. Na pierwszym skrzyżo­waniu skręcamy w prawo, na następnym kierujemy się prosto w kierunku południowym - droga przejdzie w dukt i za­prowadzi nas do Napoleonowa. Tutaj możemy odwiedzić stadninę koni "Zagroda Napoleońska" gospodarstwo agroturystyczne. Na miłośników koni czeka tu wiele atrakcji. Jest także lokal gastronomiczny i pokoje hotelowe. Z Napoleonowa wyjeżdżamy bitą drogą wiodącą na południe, która zaprowadzi nas do Danielowa, gdzie skręcamy w prawo. Mijamy po drodze zakład utylizacji odpadów przemysłowych, który już z daleka "powita" nas przenikliwym nieprzyjemnym zapachem (po prawej stronie). Po około kilometrze dojedziemy do Szpinalowa. Tu, przy sklepie skręcamy w prawo i główną trasą przez Kalisko, Łękawę i Wólkę Łękawską możemy wrócić do Bełchatowa. My polecamy inny wariant dla wprawionych i wytrwa­łych rowerzystów. Po około kilometrze od Szpinalowa skręcamy w lewo - w stronę widocznej Góry Kamieńsk (jest ona najwyższym sztucznym wzniesieniem w centralnej Polsce - 212 m n.p.m.). Droga ta wiedzie do tzw. stoku narciarskiego. Zaprowadzi ona nas na szczyt góry. Podjazd jest bardzo ostry i terenowy, za to wrażenia niezapomniane. Zdobywając szczyt możemy skierować się na punkt widokowy. Przy sprzyjającej pogodzie widać z niego Częstochowę, Piotrków Trybunalski, a nawet Łódź. Jednak najlepiej widoczne są okolice Bełchatowa z mnogością lasów i Elektrownia "Bełchatów". Z góry zjeżdżamy asfaltową drogą. Możemy odwiedzić także lotnisko. Zjazd prowadzi dwoma serpentynami należy zachować ostrożność. Po tych atrakcjach, będąc już na dole, skręcamy w prawo, mijamy po tej samej stronie warsztaty remontowe kopalni. Asfalt zaprowadzi nas do Kaliska (mijając Kąski Ług). W Kalisku skręcamy w lewo i przez Łękawę, Wólkę Łękawską wracamy do Bełchatowa.

Warto przystanąć i zobaczyć: kościoły w Bogdanowie i Parzniewicach, stadnina koni "Zagroda Napoleońska", Góra Kamieńsk, lotnisko.

Reklama:
filtry kieszeniowe Polecamy filtry kieszeniowe oraz kasetowe firmy BITEKO Polska Sp. z o.o.
Reklama:

Właścicielem witryny internetowej naszbelchatow.pl jest F.H.U. RPNET (www.rpnet.com.pl).Fotografie przedstawione na stronie naszbelchatow.pl wykonane są przez Kamila Sabaturskiego, którego specjalnością są zdjęcia reportażowe, plenerowe oraz na potrzeby stron www.