Fortyfikacje polowe, kampania wrześniowa

Trasa nr 10 - szlakiem linii umocnień z okresu II wojny światowej.

Rozkaz dotyczący budowy umocnień wydał marszałek E. Rydz Śmigły w czerwcu 1939 r. Zakres prac obejmował głównie wznoszenie polowych schronów żelbetowych. Budowę schronu rozpoczynano od wykopania rowu o głębokości około 0,8 metra przeznaczonego na płytę fundamentową z betonu o grubości około 20 cm. Wznoszono szalunek drewniany, ustawiano pręty o średnicy 1 cm i 2 cm, wzmacniano schron siatkami. Grubość ścian dochodziła do 1,2 m. Powierzchnia schronu dla 4-osobowej załogi wynosiła 5,7 m kw.

Ciężkie walki toczono w okolicy Borowskiej Góry oraz między m. Księży Młyn i Rozprza.
W pobliżu drogi Oleśnik - Księży Młyn (gm. Bełchatów) znajdują się bunkry linii umocnień z 1939 r.
W okolicach Szczercowa, wzdłuż Widawki, biegła druga linia obrony i Polski w roku 1939 przed najazdem niemieckim. W maju tegoż roku miejscowa ludność rozpoczęła budowę umocnień, okopów i schronów oraz rowów przeciwczołgowych. Do dziś pozostałości tamtych fortyfikacji można oglądać w okolicznych lasach i przy drogach. Na wysokości zabudowań w Lubcu, przy drodze, na łąkach widać dwa schrony. W gminie Szczerców, na lewym brzegu bagna "Przerębiec" znajdują się betonowe bunkry, pozostałość po II wojnie światowej, gdzie oddziały Armii "Łódź" stawiały opór armii niemieckiej.

Bunkier
Bunkier
Bunkier
Bunkier
Bunkier
Bunkier
Bunkier
Bunkier
Bunkier
Bunkier
Bunkier
Bunkier
Reklama:
filtry kieszeniowe Polecamy filtry kieszeniowe oraz kasetowe firmy BITEKO Polska Sp. z o.o.
Reklama:

Właścicielem witryny internetowej naszbelchatow.pl jest F.H.U. RPNET (www.rpnet.com.pl).Fotografie przedstawione na stronie naszbelchatow.pl wykonane są przez Kamila Sabaturskiego, którego specjalnością są zdjęcia reportażowe, plenerowe oraz na potrzeby stron www.