Dni otwarte dla osób z zaburzeniami pamięci...

Dni otwarte dla osób z zaburzeniami pamięci, chorobą Alzheimera i otępieniami w Piotrkowie, Bełchatowie, Dubiu i Pajęcznie 18 - 19 sierpnia

W Polsce z powodu otępienia choruje blisko pół miliona ludzi. Prawie połowa z nich dotknięta jest najcięższą postacią – chorobą Alzheimera. Specjaliści szacują, że za dziesięć lat liczba chorych może wzrosnąć nawet kilkakrotnie.

– Wbrew powszechnym schematom, zaburzenia te nie dotyczą tylko osób starszych i nie są normalnym objawem starzenia się – podkreśla Sławomir Wolniak, lekarz psychiatra, ordynator Kliniki Wolmed. - Oprócz chorób takich jak choroba Alzheimera, Parkinsona czy Pika, do demencji mogą również prowadzić choroby naczyniowe, takie jak udar, wylew krwi do mózgu lub zawał. W każdym przypadku wczesne rozpoznanie jest podstawą powodzenia terapii. Choć choroba Alzheimera nie jest jeszcze, niestety uleczalna, nowoczesne leki i odpowiednia terapia mogą znacznie złagodzić jej skutki.

Ordynator uważa również, że w naszym kraju zbyt często niepokojące objawy zaburzeń pamięci przypisuje się wiekowi, bądź chorobie podstawowej. Nawet stosunkowo młodzi ludzie np. po wylewie czy zawałach serca, nie są poddawani odpowiedniej terapii, co z czasem pogłębia upośledzenie pamięci i funkcjonowanie zaburzonego mózgu. Tymczasem lekarz z własnej praktyki wie, że odpowiednia diagnostyka i cierpliwa terapia, mogą przywrócić pacjenta nawet z poważnymi uszkodzeniami, do odpowiedniej sprawności.

Od kilku lat w naszym kraju dostępne są nowoczesne leki, zarówno dla wczesnej fazy choroby, jak i późniejszej. Chorzy i ich opiekunowie często nie wiedzą nawet o ich istnieniu, ani o tym, że mogą starać się o refundację. – Grupą wymagającą szczególnego wparcia są nie tylko osoby chore, ale także ich rodziny i opiekunowie – mówi Sławomir Wolniak. -Potrzebują wiedzy, informacji i fachowej porady, aby mogli udźwignąć nadzwyczaj ciężkie brzemię opieki nad osobą tracącą pamięć. Stała opieka nad takim chorym wymaga ogromnego wysiłku psychicznego i fizycznego. Bliscy żyją w ciągłym stresie, a połowa z nich popada w depresję. Pomoc takim osobom jest nie tylko zadaniem medycznym, ale także ekonomicznym i społecznym.

18 - 19 sierpnia b.r. Klinika Psychiatryczna i Terapii Uzależnień Wolmed organizuje bezpłatne DNI OTWARTE DLA OSÓB Z ZABURZENIAMI PAMIĘCI I ICH OPIEKUNÓW. Na wszystkich zainteresowanych lekarze czekają w Poradniach Zdrowia Psychicznego w Bełchatowie ul. Opalowa 9 tel. 044 633 78 99, w Piotrkowie przy ul. Al. 3 Maja 32, tel.044 649 96 12, w Dubiu, tel. 044 635 63 03 oraz w Pajęcznie, ul Wiśniowa 1, tel. 034 311 24 47

<< powrót do aktualności

Reklama:
filtry kieszeniowe Polecamy filtry kieszeniowe oraz kasetowe firmy BITEKO Polska Sp. z o.o.
Reklama:

Właścicielem witryny internetowej naszbelchatow.pl jest F.H.U. RPNET (www.rpnet.com.pl).Fotografie przedstawione na stronie naszbelchatow.pl wykonane są przez Kamila Sabaturskiego, którego specjalnością są zdjęcia reportażowe, plenerowe oraz na potrzeby stron www.